A falka kifejezést legtöbbször talán a farkasoknál szoktuk hallani, pedig jobban megvizsgálva a gazdi, a család és egy kutya is már falkát alkot. Persze több kutya esetén egyre érdekesebb a helyzet és komplexebb viselkedéseket figyelhetünk meg. Ahogy én látom már kis létszámnál is komoly kihívásokkal szembesülnek a gazdik. Ez hatványozódhat ha növekszik a létszám. Tudom sokan azt gondolják még egy kutya a másik mellé megoldja az unatkozó / szemtelen / rosszalkodó/ szófogadatlan eseteket, de el kell , hogy keserítsem; NEM így van.
Nekünk öt kutyánk van valamint mi ketten a párommal és néhány rokon, szomszéd, kolléga akit elfogadnak. Ezzel az úgy mond „falkával” kapcsolatos meglátásaimat szeretném most megosztani. Nem tudományos és nem kell ezzel egyet érteni, ezek az én meglátásaim, melynek alapját a több mint tíz év intenzív kutyázás, sok külföldi út a hegyekben ahol még megfigyelhettem röviebb ideig(egyenlőre, de tervezünk egy hosszabbat) eredeti funkciójukban a nyáj mellett dolgozó pásztorkutyákat, valamint az általam nálamnál jóval okosabbnak tartott szakértők véleményei adják. Szerencsére barátaim között tudhatok olyan embereket akik kutya nevelésben sokat értek el, melyet elért eredményei és szakmai múltja(jelenje) is igazolnak. Ez a barátom az aki mindig segít 8 hetes kölykökön elvégezni egy bizonyos teszt sort és azt értelmezni, hogy olyan gazdához adjuk a kicsit akivel legjobb eséllyel össze illenek. Szerencsére a vissza jelzések alapján nagyon sikeresen tesszük ezt!
Szögezzük le, csak sarpalninac kutyáink vannak, ebből is inkább az általam „hegyi típusnak” hívott vonal, amik vérében erősen jelen van hegyen dolgozó pásztor kutya(szülő, nagyszülő), illetve egy : Sokol nevű kan, aki konkrétan onnan lett elhozva. Az hogy most ez a hegyi vonal előny vagy hátrány mindenki döntse el maga, egyéni preferencia alapján. Az viszont, hogy ez egy sokkal ritkább és eltűnőben lévő vonal , az tény. Ami ritka az pedig értékes.
Amit én észre vettem, hogy ennek a típusnak magasabb az intelligenciája/ probléma megoldó képessége, viszont ez nem össze keverendő a tanulékonysággal. Sőt kissé makacs és fiatal korban nagyon rossz. Viszont az érett kutyából biztosan több hozható ki, ha rá jövünk hogyan is lehet rá hatni. Mert ez náluk tényleg egyénenként változik. Sajnos nem olyan mint egy munka vonalú német fajta, aki a labdáért bármit megtesz. Lehet olyan egyed amelyik ilyen, de ez kevés, jellemző , hogy kombinálni kell a jutalom falat – simi – fenyítés – játék négyest. És van mikor egyik sem működik. Legalábbis a rutintalan gazda ezt hiheti, ilyenkor kell szakember segítségét kérni, csak hogy a szakemberek nagy része munka vonalú kutyákhoz szocializálódott…nekik is ez egy alapos kihívás. Az ilyen jellegű kihívásokat( hívhatjuk macerásnak is) nem minden kiképző szereti, figyeljük a jeleket és ha nincs szimpátia ne erőltessük, mert többet árthat kutyának-gazdinak ,mint amit nyerhetünk vele!
Az alábbi alap utasításokat várom el a kutyáimtól. Ezek: ül, fekszik, marad, evészet elkezdése csak jelre, nyitott kapun ne menjen ki, pórázon vezethető legyen, és ha nincs zavaró tényező behívható legyen póráz nélkül is. Ez a falkában való biztonságos léthez kiegészítettem még azzal, hogy egymás mellett (néhány méterre) kell enniük, ki kell várni az etető helyen a sorukat , nem zavarhatják egymást evészet közben( szemtelenkedések azért vannak), együtt és külön-külön is beküldhetők legyenek a kennelbe, de legalább egyenként név szerint kihívhatók ? Ezek az alapjai a boldog, biztonságos együttélésnek. Ezen szabályok nélkül sok lemondással fog járni a kutya és a gazdi élete is. Sokan nem értik, hogy a szabályok miért adnak több szabadságot, hisz az sok gyakorlással, akár fenyítéssel jár míg megtanulja. Pedig egyszerű: sétáltatásnál ,ha nyugodt belátható a környezet, le veheted a pórázt és kb 10 méter távolságig úgy kóvályoghat kedvenced ahogy neki tetszik, behívhatóság nélkül ezt soha nem tapasztalhatja meg.
Tanításukat már kölyök kortól következetesen tesszük. Ebben időnként az idősebb kutyák is besegítenek: Dana 5 hónaposan bele evett Mira vacsorájában, ezért ő egy orrnyergen történő harapással jutalmazta, aminek nyoma máig is felfedezhető , de egy életre megtanulta.
A tréningjük történhet a falkától elkülönítve az udvarban, vagy együtt, illetve az etetés előtt.
Elmondhatjuk ,hogy kutyáink szívéhez a hasukon keresztül vezet az út ezért az elkülönített tréning jutalomfalattal megspékelve mindig kicsit közelebb hozza a résztvevőket. A többiek meg ezt irigykedve nézik, alig várják hogy sorra kerüljenek.
Zora mint legfiatalabb tagja a falkának, vele ez kőkemény meló, növelni a koncentráció képességét, a fiatal hebrencs kapkodó hozzáállását csitítani.
A többieknél ez már rutin feladat sor, náluk inkább ez csak egy közös kikapcsolódás, a lelkükkel való törődés. Fontos ez mert a zord külső mögött nagy lélek lakozik. Durci , sértődés, féltékenység gyorsan meg van és utána nézelődhetünk, hogy egy hétig miért lesz alkalmi süket a kutyánk.
Mikor a falka minden tagja eljut a megfelelő szintre, mehet a közös tréning jutalomfalattal. Itt egyszerre kell végre hajtani feladatokat és aki a leggyorsabb az kapja az első falatot. A fejek és az ebben üllő jó pár centis agyarak egymástól pár centire vannak, mindenki szeretné a finom falatot, de hörgés, morgás nem fordulhat elő, mert a gazdi puha ujjai nem túl ellenállóak az ilyen fogazat szorításának és egymás fülét is gyorsan ki tudnák cakkozni…Kutyáink azonban türelmesek és tisztelik a gazdi döntését kivárják a sorukat, tudják hogy sorra kerülnek. Kár is lenne tagadni nagyon büszkék vagyunk ilyenkor rájuk, felemelő érzés.
Szóval, hogy mostmár mindenki érti a szabályok fontosságát és senki nem vitatja, mehetünk a következő pontra, ami a FALKAVEZÉR pozíció.
Nálunk a falkavezér szerepet klasszikusan én töltöm be, utánam pedig jön a feleségem. Kettőnk vezető pozíciója nyomatékosan kutyáink tudtára lett adva az évek folyamán többször, mikor úgy adódott. Ezek utáni sorrendet mi nem tudjuk alakítani, viszont mivel intelligens jó ösztönökkel megáldott és egyéniségekben is megfelelő az összetétel szépen kialakult kor-ivar hierarchia. Azaz a kan kutyám a főnök, de végtelenül tiszteli a szukákat így gyakorlatilag sok évig a legöregebb szukám Mira töltötte be a vezér szerepet! Ahogy ki öregedett nagyon izgalmas volt látni, hogy mennyire tisztelik úgy is , hogy sokkal gyengébb lett . Még 11 évesen is minden etetés után a rég megszokott módon, csak már sokkal több bénzással igyekezett az általa kiszemelt szuka fölé kerekedni, akár úgy hogy fedezést imitál és még ilyenkor sem kapott semmilyen megtorlást. Pedig már rég nem volt abban a pozícióban, de mégis mindegyik szuka engedte neki, megdöbbentő volt látni. Olyan mint a farkasoknál. Az idős egyedet vigyázzák, tisztelik, persze ha nagy az öröm, akkor előfordul ,hogy fel lökik, de azért 13 és fél évesen ehhez nem kell olyan nagy erőt ki fejteni vele szembe.
A falkavezér szuka jelenlétében nem nagyon alakulhatott ki a többi egyed között vérre menő konfliktus. Többször a szemünk láttára avatkozott közbe egy elharapódzó vitába. Igazságot nem várhattunk tőle, az amúgy is relatív, ellenben megregulázást igen. Jellemzően a vitában részt vevő két kutya közül hierarchiában alább helyezkedő egyedet utasította rendre. És ebben volt segítsége is a másik résztvevő személyében. De így a viták nem fajultak végeláthatatlan, akár véres verekedésben. Ez most elnyomó , igazságtalan viselkedésnek is vehetjük a lenyomott egyedet pedig vígasztalhatjuk,de ez csak emberi gondolkodás mód.
Luna szukánk 1 évesen került vissza hozzánk a 85 éves Nagyimtól. Nem ő akarta vissza adni, nekem volt szükségem rá. Gyorsan be illeszkedett a falkába és nagyon érdekes pozíciót tölt be. Nem domináns, nem akar vezető lenni , nincs alá rendelt szerepe sem, amikor játszhatnékja van bármelyik falka tagba bele mer kötni, mondjuk egy határozott farok húzással. Ő mikor alom van és 6 hetesek a kölykök, már lehet össze engedni vele mert gondoskodó, játékos és mégis vigyázó! Zoránknak a fiatal padavnunknak a legnagyobb játszó pajtija. Napi szinten órákat játszanak( erről rakok fel videót). Én őt mondanám klasszikus falka kutyának. Ki szedhetjük a falkából, elvihetjük sétálni, vagy akár napokra is el vehetjük, nincs semmi baja, de rajta látványos, hogy köztük érzi legjobban magát, míg mondjuk Dana nagyon élvezi, hogy gazdáját teljesen kisajátíthatja és csak kettesben romantikáznak. Luna pozícióját sokáig nem értettem, de ma már tudom, hogy kiemelkedő szerepe van abban, hogy ilyen jól működik ez a társaság együtt.
Ennek ellenére mint egy jó családban is egyszer becsúszott egy nagy balhé. A kapunál az összes kutyánk hevesen ugatott és Dana eme „emelkedett” hangulatában földhöz vágta Lunát. Pár nap múlva jött a bosszú és Luna átlyukasztotta Dana lábát egy határozott alsó fogással. A legtöbb tenyésztő tapasztalata, hogy ilyenkor kialakul egy olyan ellenszenv amit már nem nagyon lehet kibékíteni! Mi viszont megoldottuk!
Danát a felépülés két hetére teljesen elszeparáltuk úgy, hogy ez idő alatt nem látták egymást, majd az első egy hétben fokozatosan felügyelet mellett kezdtük vissza integrálni. Figyelni kellett és az eleinte kialakuló konfliktusokat falkavezérként le kellett törnünk.
Működött és ma is működik. Együtt vannak a nap 24 órájában.
Kutyáink távolságtartónak vannak nevelve. Az udvarba rajtunk kívül 2 ember tud bejönni felügyelet nélkül. Egy-egy példányt lehet ismerősök/ ismeretlenek számára udvaron kívül simogatni, de ezt egy éves kor után nem szoktuk már engedni.
A falka dinamikáját/ munkamorálját esetünkben a terület őrzést erősen befolyásolja az állomány életkora. Érdemes fiatal, de legalább közép korú kutyákat tartani az idősebb egyedek mellett, mert az általuk adott energia áramlik. Az idősebb kutya egy fiataltól annyi sok impulzust kap, hogy meglátásom szerint életkorban, mind életminőségben sokat tud javítani , akár éveket. Persze ez szubjektív, de Mirának már az ötből egy testvére sem él évek óta, illetve akik idős kutya mellé viszik a fiatalt, ők is az idős kutya élénkélüléséről számolnak be.
Remélem tapasztalataim megosztásával sikerül segítenem a több kutyás gazdákat abban ,hogy kialakíthassák a számukra kívánatos tartási rendszert.
Titov Kincse Kennel