III. Nagyragadozók és Pásztorkutyák Fóruma – VadVilág Megőrzési Intézet – Szent István Egyetem, Gödöllő

III. Nagyragadozók és Pásztorkutyák Fóruma

Harmadik alkalommal került sor a Kiss Krisztina által szervezett pásztorkutyás rendezvényre.

Négy előadó volt a programban:

  1.  Dr. Balássy Zoltán – A magyar pásztorkutyák rekonstrukciója ( kísérlete )
  2.  Tamás Károly – A kaukázusi juhászkutya
  3.  Dr. L. Dzsargalszajhan – Színgenetika
  4. Holczhakker József – A magyar és török pásztorkutyák eredete

Sokan úgy vannak vele, hogy “nekem már nem tudnak újat mondani”, vagy “engem ez a téma nem érdekel” hozzáállással közelítenek egy ilyen fórumhoz. Csakhogy akinek fontos  a kutya, a pásztorkutya, mindig minden fórumban talál olyan elemeket, amitől kijelentheti, hogy “érdemes volt eljönnöm”.

 

Prof. Balássi Zoltán aki a magyar kutyafajták leírását készítette a Szabványügyi Hivatal részére az 1950-es években aktív részese volt a hivatalos standard elkészítésének is.

Tamás Károly aki kaukázusi tenyésztő /ezt  a szót igyekezett kerülni előadásában / és egy FCI bíró is, beszélt a kaukázusi kutyák sokféleségéről, a pásztorkutyás értékek megtartásáról.

Zsargal (Dzsargalszajhan) állatorvos, olyan lenyűgöző előadást tartott a színgenetikáról, hogy mindenki csak ámult. Olyan magától értetődő könnyedséggel beszélt erről a száraznak gondolt témáról, hogy nem győztünk csodálkozni. Azon pedig mindenképpen, hogy a színek mennyire nagy hatással vannak a kutyák életére, életminőségére, a különböző betegségekkel való összefüggésére.

Holczhakker József a magyar és a török pásztorkutyák esetleges rokonságáról beszélt, és hogy kuvaszunk a környező országok fajtakialakulásában milyen szerepet játszhatott.

Prof. Balássy ZoltánTamás KárolyZsargaj Zsargaj1Zsargaj2

 

Comments are closed.